Tarihçe
Tarihçe
1923 Türkiye'de çağdaş eczacılığa geçilmesinde büyük rolü olan Prof. Mustafa Nevzat Pısak tarafından Üsküdar/İstanbul'da Mustafa Nevzat Laboratuvarı adıyla kurulmuştur.
1930 Haşhaştan afyon ekstre edilerek Pavotin ampul üretilmiştir.
1935 Türkiye'de ilk defa toz insülinden enjektabl preparat üretilmiştir.
1957 Mecidiyeköy'deki yeni binaya taşınılmış ve aynı yıl anonim şirket haline getirilmiştir.
1961 Türkiye'de ilk enterik kaplı tabletin imal ruhsatı alınmıştır (Entersal).
1974 İlaç hammaddesi üretimine başlanmıştır.
1977 Yenibosna'daki geçici fabrikada şurup, kuru toz süspansiyon, pomad, krem v.b. farmasötik şekillerin üretimi gerçekleştirilmiştir.
1984 Penisilin grubu beta-laktam ürünlerini üretmek üzere Yenibosna'da ayrı üretim tesisleri kurulmuştur (Üretim Ünitesi I- Penisilin Grubu Beta-laktam Ürünler).
1996 Sefalosporin grubu beta-laktam ürünlerini üretmek üzere Yenibosna’da ayrı üretim tesisleri kurulmuştur (Üretim Ünitesi II- Sefalosporin Grubu Beta- laktam Ürünler).
2000 İlaç hammaddesi üreten birimler İzmit-Köseköy'den Çayırova-Şekerpınar'daki modern tesislere taşınmıştır. Bu modern tesislerde bu yıllar içerisinde Klaritromisin, süspansiyon için Klaritromisin granülü, Sulbaktam Sodyum, Sultamisilin Tosilat ve Sultamisilin Baz üretimi gerçekleştirilmiştir.
2003 Türkiye'deki en modern tesislerden biri olan üçüncü üretim ünitesi Yenibosna’da kurulmuştur. Bu fabrikada penisilin ve sefalosporin grupları dışındaki mamul ilaçlar üretilmektedir (Üretim Ünitesi III- Diğer İlaçlar).
2005 Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A. Ş. ürünlerinin ABD’de satış, pazarlama ve dağıtımı için imzalamış olduğu stratejik ortaklık anlaşmaları ile Türk İlaç Endüstrisi’nde yerli firmalar adına da çok önemli bir başarıya imza atmış ve diğer Türk şirketlerinin de önünü açmıştır. İlk ANDA dosyası FDA onayına sunulmuştur. Bu Türk İlaç Endüstrisi için de bir ilktir.
2006 Kasım ayında hammadde ve mamul ürün tesisleri FDA tarafından denetlenmiş ve FDA onayından geçmiştir. Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi olmuştur.
2007 Mamul ürün tesisleri BSI tarafından ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri kapsamında sertifika almıştır. Mayıs ayında Türkiye'den ABD'ye ilk bitmiş ürün ihracatı gerçekleşmiştir.
2008 Mayıs ayında yapılan MHRA denetimi sonucunda Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş.'ye İngiltere Otoritesi tarafından EU - GMP Sertifikası verilmiştir. Temmuz ayında ikinci ürün de ABD piyasasına girmiştir.
2009 İlaç Üretim Tesisleri'nin dördüncü ünitesi olan ve yeni kurulan Enjektabl Onkolitik Ürünler Tesisi 2009 yılı başında hizmete girmiştir.

Hammadde Üretim Tesisleri Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan belgelendirme tetkik çalışmaları ardından Ocak ayında TSE ISO 14001 Standardı kapsamında Çevre Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Mamul ürün tesislerine İngiliz Yönetim Sistemleri Kuruluşu BSI tarafından OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası verilmiştir.

Mamul ürün tesisleri Alman Sağlık Otoritesi tarafından 4. kez teftiş edilerek onaylanmış ve EU-GMP Sertifikası verilmiştir. (İlk onay Temmuz 2004'te alınmıştır.)
2010 2010 Onkolitik (kanser ilaçları) Üretim Ünitesi, Mayıs ayında ABD Gıda ve İlaç Kurumu'ndan (FDA) Temmuz'da ise Avrupa İlaç Kurumu'ndan (European Medicine Agency - EMEA) onay almıştır.

Aralık ayında ise, Türkiye'den ABD'ye ilk kanser ilacı sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.
2011 Penisilin Grubu Beta Laktam Ürünler- Üretim Ünitesi I, Sefalosporin Grubu Beta Laktam Ürünler- Üretim Ünitesi II ve Diğer İlaçlar Üretim Ünitesi- Üretim Ünitesi III, Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi GCC (Gulf Cooperation Council) onayından geçmiştir.
2012 12 Haziran 2012 itibarıyla Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. hisselerinin %99,8'i Amgen İlaç Ticaret Ltd. Şirketi tarafından satın alınmıştır.
2014 Global pazarlar için ilk biyobenzer üretimi gerçekleştirilmiştir.
2020 Mustafa Nevzat, Gensenta adını alarak daha geniş bir coğrafyada, daha fazla hastaya, yeni ve kapsamlı çözümler sunma yolunda çalışmalarına devam etmektedir. Gensenta, hastaların ilaca erişimini kolaylaştırırken, küresel ilaç pazarının yüzde 70’ini oluşturan bölgeye Türkiye üzerinden ihracat yapmaktadır.